Centrum voľného času, Dolná štvrť 368/23, 907 01 Myjava
e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , tel. 034/6215322 , www.cvcmyjava.sk IČO: 36 129 933
PLÁN UPLATŇOVANIA ŠTANDARDOV DODRŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE
VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
školský rok 2024/2025
I. Identifikácia a analýza aktuálneho stavu
Centrum voľného času pravidelne zabezpečuje rovnaký prístup k aktivitám a programom pre všetky deti a mládež, bez ohľadu na pohlavie, etnický pôvod, zdravotné postihnutie, alebo iný chránený dôvod. Medzi úspešné oblasti patrí napríklad organizovanie inkluzívnych podujatí aktivít, ktoré umožňujú plný prístup pre deti so zdravotným postihnutím alebo špecifickými potrebami. Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou a Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon).
Identifikácia nedostatkov a príčiny: voľného času identifikovalo nedostatky v prístupe k aktivitám pre deti z marginalizovaných alebo znevýhodnených skupín. Tento problém môže byť spôsobený nedostatočným prístu k špeciálnym pomôckam a potrebným prispôsobeniam pre deti s telesným alebo mentálnym postihnutím. Taktiež môže existovať potreba zlepšiť koordináciu s rodičmi a komunitnými organizáciami pri zaisťovaní rovnakého prístupu ku programom.
Návrh opatrení na odstránenie zistených nedostatkov:
1 . Vypracovanie podrobného plánu na zlepšenie prístupu k voľnočasovým aktivitám pre deti zo znevýhodnených a marginalizovaných skupín, vrátane zabezpečenia špeciálnych vzdelávacích pomôcok a prispôsobených metodík.
2. Posilnenie vzdelávania zamestnancov Centra voľného času v oblasti inkluzívnych aktivít, v oblasti diverzity a rovnosti prístupu, vrátane pravidelných školení na tému antidiskriminácie a rešpektovania rôznorodosti.
3. Zabezpečenie prístupu k podporným opatreniam, ako špeciálnymi potrebami, a prispôsobenie voľnočasových aktivít individuálnym potrebám detí a mládeže.
II. Ciele a vízia plánu
Vízia: Inkluzívne Centrum voľného času, kde sa každý účastník (dieťa) cíti akceptovaný, rešpektovaný a má rovnaké šance na zapojenie sa do všetkých dostupných aktivít a programov. V našom CVČ je cieľom vytvoriť prostredie, kde sa podporuje rovnosť, diverzita a tolerancia, a kde každé dieťa bez ohľadu na jeho zázemie (pohlavie, etnický pôvod, zdravotné postihnutie alebo iné špecifické potreby) má prístup k rovnakej kvalite voľnočasového vzdelávania
Výzva: Riešenie výzvy diverzity detí a mladých ľudí v našich programoch. Vzhľadom na rôznorodosť účastníkov našich aktivít (deti so špeciálnymi potrebami, rôzne náboženské skupiny) sa snažíme prispôsobiť naše programy tak, aby poskytovali prístup každému dieťaťu a umožnili jeho plný rozvoj. To si vyžaduje nielen prispôsobenie aktivít, ale aj neustálu prácu na zvyšovaní povedomia a školenie zamestnancov a inklúzie.
Cieľ: Dosiahnutie inkluzívnejšieho prostredia v CVČ, ktoré zabezpečuje rovnaké príležitosti pre všetky deti a mladých ľudí. Tento cieľ zahŕňa vytvorenie prispôsobených voľnočasových aktivít pre deti so špeciálnymi potrebami, programov o aktivity zamerané na rozvoj empatie, rešpektu a porozumenia medzi rôznymi skupinami detí a mládeže.
Priorita: Podpora rovnosti a inklúzie vo všetkých aktivitách a programoch CVČ. Tento cieľ zohľadňuje nielen rovnaký pr spolupráce s komunitnými organizáciami, rodičmi a odborníkmi, ktorí môžu prispieť k vytváraniu inkluzívneho prostredia. Prioritou je podporovať rovnosť nielen na formálnej úrovni, ale aj v každodennej praxi
Oblasť rozvoja: Inkluzívne vzdelávanie a diverzita v aktivitách ako oblasť, na ktorú sa chce CVČ sústrediť. To zahŕňa nie len podporu detí so zdravotným postihnutím, ale aj vytváranie prostredia, v ktorom sa zohľ faktory. Centrum voľného času bude pokračovať v zavádzaní opatrení, ktoré podporujú inklúziu detí zo znevýhodnených skupín, ako aj zabezpečenie prístupu ku kvalitným voľnočasovým aktivitám pre všetkých.
Možnosť zlepšenia: Zlepšenie spolupráce s rodičmi a komunitnými organizáciami na podporu rovnosti a inklúzie. Rodičia, ako aj odborníci z komunitných organizácií, zohrávajú kľúčovú úlohu pri identifikovaní potrieb detí a mládeže, ako aj pri zavádzaní prispôsobení, ktoré zlepšujú prístup ku vzdelávaniu a voľnočasovým aktivitám. Pracovať budeme na zlepšení komunikačných kanálov s rodičmi a rozvoji spolupráce s externými organizáciami, ktoré poskytujú podporu deťom so špeciálnymi potrebami.
Potrebná zmena: Zmena prístupu k organizovaniu aktivít a rozdeleniu detí do skupín. S cieľom zabezpečiť rovnaký prístup ku vzdelávaniu a voľnočasovým aktivitám bude nutné prehodnotiť niektoré organizačné procesy, ako je rozdelenie detí do rôznych skupín alebo tried pri organizovaní aktivít tak aby boli prístupné všetkým deťom bez ohľadu na ich znevýhodnenie alebo špecifické potreby.
Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023): Poskytuje návod, ako zabezpečiť rovnaký prístup ku vzdelávaniu a voľnočasovým aktivitám v škole a školských zariadeniach. zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou vzdelávaní (školský zákon)
III. Kroky na zlepšenie aktuálnej situácie
Na základe Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní budú v Centre voľného času (CVČ) prijaté nasledujúce opatrenia na zlepšenie inklúzie a zabezpečenie rovnakého prístupu k aktivitám:
1. Zabezpečenie rovnakých príležitostí pre všetky deti podporujú rovnaký prístup k voľnočasovým aktivitám pre deti so špeciálnymi potrebami a deti zo znevýhodnených skupín (napr. deti s rôznymi druhmi zdravotného postihnutia, deti z rôznych sociálnych a etnických skupín
2. Zvýšenie povedomia o diverzite medzi pedagogickými zamestnancami a zamestnancami CVČ: Organizovať pravidelné školenia a workshopy pre zamestnancov zamerané na inklúziu, diverzitu a antidiskriminačné praktiky.
3. Prispôsobenie programov pre deti programy a aktivity CVČ boli prispôsobené pre deti s rôznymi špecifickými potrebami, a to nielen z pohľadu prístupnosti, ale aj metodických prístupov.
4. Spolupráca s odborníkmi a komunitnými organizáciami: Navrhnuť aktívnu spoluprácu s odborníkmi (psychológmi, špeciálnymi pedagógmi) a organizáciami, ktoré pracujú s deťmi so špeciálnymi potrebami alebo z marginalizovaných skupín. Týmto spôsobom sa posilní podpora detí a ich rodín pri začleňovaní sa do voľnočasových aktivít
5. Podpora rovnosti pohlaví a sociálnych rovností: Zabezpečiť, aby vo všetkých programoch a aktivitách neexistovali stereotypy a predsudky, ktoré by mohli ovplyvniť rovnosť prístupu medzi deťmi rôzneho pohlavia alebo z rôznych sociálnych skupín.
Časový harmonogram rozvrhnutia aktivít a určenie zodpovedností za ich plnenie:
Krátkodobé kroky (0–6 mesiacov):
Tvorba tímu zodpovedného za inklúziu a diverzitu: Vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá bude zodpovedná za implementáciu a sledovanie krokov v oblasti inkluzie (Zodpovedná osoba : riaditeľ CVČ). Prvé školenie pre zamestnancov o rovnosti a inklúzii. (Zodpovedná osoba: školiteľ z externých organizácií) vytvorenie plánu prispôsobenia aktivít. (Zodpovedná osoba : školiteľ , špecialista )
Strednodobé kroky (6–12 mesiacov):
Zavedenie prispôsobených aktivít pre deti so špeciálnymi potrebami (napr. deti s poruchami učenia, deti so zdravotným postihnutím). (Zodpovedná osoba: vedúci jednotlivých aktivít). Pokračovanie v školeniach zamestnancov, zameraných na špecifické potreby detí a inklúziu do spoločných aktivít. (Zodpovedná osoba: školiteľ) odborníkmi, ako sú psychológovia a špeciálni pedagógovia, na vytváraní individuálnych plánov pre deti. (Zodpovedná osoba: pedagogický tím)
Dlhodobé kroky (12 mesiacov a viac):
Vyhodnotenie úspešnosti implementácie zmien a opatrení a zistenie efektivity prispôsobených programov. (Zodpovedná osoba: riaditeľ CVČ) Priebežné hodnotenie a zlepšovanie prístupu k rovnosti a inklúzii v aktivitách. (Zodpovedná osoba: tím pre rovnosť) Zavedenie trvalej spolupráce s komunitnými organizáciami a odborníkmi v oblasti inklúzie a diverzity. (Zodpovedná osoba: riaditeľ a administratívny tím)
Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023): Poskytuje návod, ako zabezpečiť rovnaký prístup ku vzdelávaniu a voľnočasovým aktivitám v škole a školských zariadeniach. ochrane pred diskrimináciou zákon). Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon )
IV. Podpora a spolupráca Partneri, ktorí môžu pomôcť CVČ:
- NIVAM (Národný inštitút vzdelávania a mládeže): Metodické usmernenia a školenia pre inkluzívne vzdelávanie.
Neziskové organizácie: Napr. Detský fond SR a Slovenská spoločnosť pre deti zdravotným postihnutím na podporu znevýhodnených detí
Zapojenie rodičov a komunity
1. Informačné stretnutia: Pre rodičov o inkluzívnych aktivitách a podporných opatreniach.
2. Spolupráca pri tvorbe individuálnych vzdelávacích plánov: Zapojenie rodičov do procesu vzdelávania detí.
3. Podujatia a workshopy: Organizovanie aktivít zameraných na rovnosť, diverzitu a inklúziu.
Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023): Poskytuje návod, ako zabezpečiť rovnaký prístup ku vzdelávaniu a voľnočasovým aktivitám v škole a školských zariadeniach. Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou a Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon).
Plán nadobúda platnosť 1. 3. 2025
Mgr. Mário Duga
riaditeľ CVČ Myjava